Surprize de proporții în Cupa Italiei » AS Roma și Fiorentina au fost trimise acasă de formații modeste

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 16 decembrie 2015

AS Roma a fost eliminată în optimile de finală ale Cupei Italiei de Spezia, scor 0-0 (2-4 după penalty-uri).

UPDATE 19:20

Tot în aceeași fază a competiției a fost eliminată și Fiorentina. "Violeții" au pierdut cu 0-1 în fața lui Carpi. Ciprian Tătărușanu a fost doar rezervă. Carpi va întîlni mai departe învingătoare din meciul Sampdoria - AC Milan.

Roma n-a fost în stare să marcheze vreun gol în primele 120 de minute, deși a folosit cea mai bună echipă în fața celor de la Spezia, ocupanta locului 11 în Serie B.

Băieții lui Garcia au început cum nu se poate mai prost seria de lovituri de la 11 metri și le-au ratat pe primele două prin Pjanici și Dzeko. De partea cealaltă, jucătorii celor de la Spezia au transformat toate loviturile de departajare.

În sferturile de finală ale Cupei, Spezia va întîlni Alessandria, echipă care a trecut cu 2-1 de Genoa.