Handbal

+20 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 16 December 2015

Naționala României de Handbal feminin s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce au învins țara gazdă, scor 31-30 (după prelungiri).

Româncele s-au calificat la capătul unui meci dramatic, golul victoriei venind în ultima secundă din mîna Adei Nechita.

Jucătoarele noastre au sărit de pe bancă și au început să sărbătorească formidabila calificare în semifinalele competiției.

În galeria foto puteți vedea toate imaginile bucuriei cu naționala noastră în prim-plan.

România va evolua în semifinale, vineri, de la ora 21:45, împotriva Norvegiei, care a trecut în sferturile de finală de Muntenegru, scor 26-25. Naționala noastră s-a mai întîlnit cu Norvegia în faza grupelor, unde nordicele s-au impus cu 26-22.