FOTO & VIDEO » Penalty refuzat lui Espanyol, iar Mascherano, iertat de eliminare!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 02 ianuarie 2016

Espanyol, echipa antrenată de Costel Gâlcă, a remizat, 0-0, pe teren propriu, cu FC Barcelona, dar arbitrul întîlnirii n-a avut deloc un meci ușor.

Jucătorii românului au evoluat curajos și și-au creat și cîteva ocazii. În minutul 22, la un corner al lui Espanyol, Alvaro Gonzalez și Javier Mascherano s-au îmbrîncit în careu și și-au spus cuvinte grele, iar arbitrul le-a acordat cîte un "galben" fiecăruia. Cînd jocul s-a reluat, Mascherano l-a ținut vizibil de tricou pe adversarul său și l-a împiedicat să lovească mingea venită din corner, fotbalistul lui Espanyol cerînd penalty. "Centralul" Gonzalez Gonzalez nu a dictat nimic însă.

Fanii gazdelor au cerut al doilea "galben" pentru Mascherano în minutul 32, pentru un henț, dar arbitrul nu a considerat necesar avertismentul.

Vezi aici cele mai importante faze ale meciului!

De cealaltă parte, Neymar, Messi și Suarez au acuzat jocul dur al adversarilor, brazilianul ieșind cel mai șifonat.