Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă a lumii » Premiu și pentru Paula Ungureanu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 08 ianuarie 2016

După un an incredibil, Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună handbalistă din 2015.

După voturile a 19 membri ai juriului internațional, plus cele ale fanilor care și-au ales favoriți pe site-ul handball-planet.com, Neagu a fost desemnat cea mai bună jucătoare a lumii, cu 84 de puncte.

Componenta celor de la Buducnost a cîștigat Liga Campionilor, fiind și golgheterul competiției. În plus, Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare de la Campionatul Mondial din Danemarca, pe care l-a terminat pe locul 3 cu naționala României, fiind și cea mai bună marcatoare.

Podiumul a fost completat de două norvegience. Pe locul doi a fost Nora Mork, 52 de puncte, și pe trei a fost Heidi Loke, 49 de puncte.

Și Paula Ungureanu a fost premiată. Românca a fost aleasă în echipa anului 2015, pe handball-planet.com.