Tenis

Surprizele continuă la Australian Open » Încă o jucătoare din top 10 a fost eliminată

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 19 January 2016

Tabloul feminin de la Australian Open a înregistrat nenumărate surprize în prima zi şi la fel s-a întîmplat şi în această dimineaţă la ultimele meciuri din primul tur.

Venus Williams, fostul număr 1 mondial şi posibilă adversară a româncei în sferturi, a fost eliminată surprinzător de britanica Johanna Konta.

Sora mai mare a familiei Williams nu a avut nici o şansă în faţa mai tinerei adversare, reuşind să cîştige doar 6 gameuri. A pierdut în două seturi, scor 2-6, 4-6, într-un meci de doar 80 de minute în care Konta a făcut şi 5 breakuri.

O altă surpriză din această zi la Australian Open este eliminarea unei alte favorite, Caroline Garcia. Franţucoaica a pierdut tot în două manşe în faţa Barborei Strycova, scor 2-6, 4-6.

Cele două înfrîngeri au dus totalul favoritelor eliminate la 9, după ce ieri au mai fost eliminate Wozniacki, Errani, Stosur, Petkovici, Pavlyuchenkova, Stephens şi Schmiedlova.