Tenis

Simona Halep, marcată de eliminarea neașteptată în fața lui Zhang: "Mă simt pierdută"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Tuesday, 19 January 2016

Simona Halep a pierdut surprinzător în primul tur de la Australian Open, scor 3-6, 4-6, cu Shuai Zhang, locul 133 WTA.

După meci, Halep a vorbit despre partidă și despre cum se simte după această eliminare.

"Pot spune că mă simt pierdută pe teren. Sînt cu moralul la pămînt. Mai am multe meciuri de jucat în acest an și trebuie s-o iau de la capăt.

Shuai Zhang a jucat fără frică în fața mea. În plus, eu nu am făcut un meci bun azi", a declarat Halep, potrivit ziare.com.

"Cred că nu a fost ziua mea bună. Am lovit prea scurt în primul set, apoi ea a dominat. Sînt dezamăgită, dar mîine este o zi nouă. Trebuie să privesc înainte și să fiu motivată.

Azi nu am avut nici o durere și sînt fericită pentru asta. Nu am jucat nici nu am jucat cu teamă. Am lăsat-o să își facă cel mai bun tenis al ei.

Nu cred că am nevoie de o pauză. Îmi iau cîteva zile libere, pentru că am nevoie din punct de vedere psihic. Voi lucra din nou din greu. Următoarele meciuri, în mod normal, vor fi la Fed Cup, apoi Dubai și Doha", a spus Halep la conferința de presă.