Tenis

Care Șarapova? Serena a demolat-o pe Mașa la Australian Open! » S-a jucat și celălalt "sfert", Radwanska vs Suarez Navarro

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 26 ianuarie 2016

Americanca Serena Williams nu i-a dat nici o șansă Mariei Șarapova, de care a dispus în minimum de seturi, scor 6-4, 6-1. Este cel de-al 18-a meci consecutiv în care rusoaica se recunoaște învinsă în fața marii sale rivale.

În ciuda scorului, meciul a durat o oră și 33 de minute. "A fost superintens. E o jucătoare care se concentrează foarte bine și, cînd ai de-a face cu cineva de tipul ăsta, trebuie să dai tot ce ai mai bun din tine", a explicat Serena la finalul partidei.

În semifinale, cea mai mică dintre surorile Williams o va întîlnit pe poloneza Agnieszka Radwanska, cea care a avut și ea un meci ușor, contra Carlei Suarez Navarro, scor 6-1, 6-3.

6trofee la Australian Open are Serena Williams. 21 de Grand Slamuri are trecute în palmares