VIDEO Scandări rasiste la meciul dintre Lazio și Napoli » Ce decizie a luat arbitrul

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 03 februarie 2016

Lazio a pierdut pe teren propriu meciul cu Napoli, scor 0-2, goluri marcate de Higuain și Callejon, iar fanii gazdelor au ieșit în evidență într-un mod negativ.

Suporterii din capitala Italiei au scandat cîntece rasiste la adresa jucătorilor lui Napoli în minutul 68, iar arbitrul a oprit meciul pentru 5 minute.

Unul dintre cei mai afectați fotbaliști a fost Kalidou Koulibaly, care la fiecare atingere de balon auzea fanii din tribune imitînd sunetul scos de maimuțe.

Arbitrii le-au cerut oficialilor gazdelor să rezolve această probleme altfel vor fi obligați să oprească partida definitiv și Lazio să piardă meciul cu 0-3 la "masa verde".

Vlad Chiricheș a fost rezervă la oaspeți și n-a intrat pe parcursul meciului, în timp ce Ștefan Radu n-a fost inclus în lot la gazde din cauza unei accidentări.