VIDEO+FOTO » Prima victorie pentru Dinamo din 2016, adusă de Costache, un tînăr de 17 ani » "Cîinii" au învins FC Botoșani

+11 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 14 February 2016

Dinamo a învins pe teren propriu FC Botoșani, scor 1-0, după golul tînărului de 17 ani Valentin Costache.

DINAMO - FC BOTOȘANI 1-0
A marcat:
Costache '27

Vezi VIDEO cu golul meciului

Unica reușită a meciului i-a aparținut lui Valentin Costache, în minutul 27. Mijlocașul lateral de 17 ani a profitat de o lovitură liberă executată perfect de Ekeng pînă la Pulici, iar acesta din urmă a trimis în centrul careului și Costache a marcat.

"Cîinii" și-au mai trecut în cont o ocazie prin Gnohere, în minutul 62. Atacantul a șutat periculos din afara careului, însă balonul a fost deviat și s-a dus pe lîngă poarta moldovenilor. Șase minute mai tîrziu și Rotariu a șutat foarte bine din careu, la colțul scurt, însă Pleșca a fost atent și a respins în corner.

Dinamo a urcat pe locul 2, cu 44 de puncte, la 3 lungimi în spatele liderului Astra, în timp ce FC Botoșani ocupă poziția a noua, cu 26 de puncte.