VIDEO/UPDATE Două faze judecate diferit de Tudor » Chiajna a cerut penalty în minutul 8, Dinamo a primit unul în minutul 12. Verdictul specialistului: "Arbitrul a greșit"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 20 februarie 2016

În minutul 8, la 0-0, Concordia Chiajna a solicitat penalty la un atac întârziat al lui Puljici asupra lui Pena.

VEZI VIDEO CU CELE DOUĂ FAZE

Pena a apucat să șuteze din interiorul careului și apoi e secerat de intrarea prin alunecare a croatului. Alexandru Tudor a lăsat jocul să continue. Mingea a ajuns în brațele lui Cerniauskas.

"Mingea este în joc, este penalty", a zis fostul arbitru Dan Lăzărescu la Dolce.

În minutul 12, Iulian Mamele a căzut în propriul careu în duel cu Mevlja, iar Tudor a dat penalty, considerând că fotbalistul oaspeților s-a prăbușit peste piciorul dinamovistului, care se afla cu fața spre poartă.

Rotariu a executat frumos și nu i-a dat nici o șansă lui Matache.

"Este penalty, nu cred că se dă cartonaș roșu. Nu e fază iminentă de gol", a zis Lăzărescu.