Se cere la Euro! Prestație fabuloasă a lui Niță în Derby de România » 4 intervenții de Champions League care au ținut-o pe Steaua în meci

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 06 martie 2016

Florin Niță a avut o zi de grație în confruntarea cu Dinamo, scor 1-1, și i-a exasperat pe rivali cu paradele sale.

Goalkeeperul Stelei s-a remarcat în primele minute după reușita de 1-0 a lui Hamroun. Mingea deviată de Tamaș a ajuns în colțul careului mic la Rotariu, însă Niță a intervenit formidabil, deși era deja căzut și s-a târât efectiv spre balon (12).

A urmat o nouă intervenție senzațională în minutul 19, când a rămas singur cu Essombe, blocând șutul vârfului dinamovist. În partea secundă, același Niță a respins în transversală o ”torpilă” trimisă de Bicfalvi (63). Chiar înainte de golul de 1-1, portarul Stelei a intervenit spectaculos la o lovitură liberă bătută de Bicfalvi lângă stâlpul din dreapta porții lui Niță.

8 este nota primită de Niță în ediția tipărită a Gazetei Sporturilor, cea mai mare din Derby