VIDEO+FOTO Dinamo a fost egalată în ultimul minut de Pandurii, 1-1, și a ratat șansa să o ajungă pe Steaua

+18 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 20 martie 2016

Dinamo a terminat la egalitate la egalitate partida de pe teren propriu cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, după golurile lui Palici și Hora.

Vezi meciul liveTEXT

DINAMO - PANDURII 1-1
Au marcat:
Palici 38 / Hora 89
Cartonaș roșu: Nicoară 90+3

Vezi VIDEO cu golurile partidei

Prima parte a meciului nu s-a făcut remarcată prin nimic, cele două echipe fiind atente mai mult la faza defensivă și neglijând ofensiva. În minutul 38, Mircea Rednic a fost obligat să facă prima schimbare. Eric Bicfalvi a acuzat dureri la inghinali și a fost înlocuit cu Ekeng.

La faza imediat următoare, ”câinii” au marcat primul gol al partidei prin Palici.

Reușita dinamovistului a plecat de la eroarea lui Răduț, care a pierdut mingea în marginea terenului, Anton a recuperat și i-a pasat la marginea careului lui Palici, acesta plasând perfect mingea la colțul scurt.

Antrenori eliminați sezonul curent (7): Dan Alexa (et. 1), Edi Iordanescu (et. 9, 17, 22, 3 play-off), Gheorghe Hagi (et. 9), Mircea Rednic (et. 10).

În minutul 89, Hora a primit o pasă în centrul careului de la Nicoară și golgeterul gorjenilor n-a avut de îndeplinit decât o simplă formalitate. În minutele de prelungire, Nicoară a văzut cartonașul roșu pentru o reacție nesportivă după un fault al lui Hanca.

După reușita lui Hora, antrenorul Edward Iordănescu a fost trimis în tribune de arbitrul Cristi Balaj.

După această etapă, Dinamo a rămas pe locul 4, cu 27 de puncte, în timp ce Pandurii au egalat la puncte Steaua, 29, însă ocupă poziția a patra.

Edward iordănescu, eliminări în serie cu dinamo

Edi Iordănescu a întâlnit de 4 ori Dinamo în Liga 1 şi de fiecare dată a fost eliminat!

14/15, et a 29-a, Pandurii Târgu-Jiu - Dinamo Bucureşti 3 - 2
15/16, et a 9-a, Pandurii Târgu-Jiu - Dinamo Bucureşti 2 - 2
15/16, et a 22-a, Dinamo Bucureşti - Pandurii Târgu-Jiu 2 - 1
15/16, et a 3-a play-off, Dinamo Bucureşti - Pandurii Tg Jiu 1-1

Cea de a 5-a eliminare pe banca gorjenilor a fost în etapa a 17-a, în CSMS Iași - Pandurii Târgu-Jiu 1 - 0.

Echipele de start:

Dinamo: Cerniauskas – Hanca, Puljic, Mevlja, St. Filip – Anton (cpt) – D. Rotariu, Bicfalvi, Palici, Kortzorg – Gnohere
Rezerve: Muțiu – Nedelcearu, Essombe, Ekeng, Bartalstovu, V. Lazăr, Vl. Olteanu
Antrenor: Mircea Rednic

Pandurii Tg. Jiu: R. Stanca – Ungurușan, Săpunaru, Vasiljevic, Acsinte – Mrzljak, Ropotan – Antal, D. Nistor (cpt), Răduț – Hora
Rezerve: Mingote – Vasco Salgado, Erico da Silva, Grecu, V. Nicoară, Răuță, Wellington
Antrenor: Edward Iordănescu

Arbitru: Cristian Balaj (Baia Mare)
Asistent 1: Valentin Avram (Bucureşti)
Asistent 2: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)