Tenis

Spectacol făcut de jucătoarele noastre la Miami! Begu a revenit de la 0-5 în decisiv! Victorie și pentru Monica Niculescu

Sursa foto: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 25 martie 2016

Monica Niculescu și Irina Begu s-au calificat în turul trei al turneului de la Miami, dotat cu premii de aproximativ șapte milioane de dolari.

Monica Niculescu a trecut de chinezoiaca Shuai Peng, în trei seturi, 6-1, 3-6, 6-0, în timp ce Irina Begu a eliminat-o pe Sabine Lisicki, tot în trei seturi, 6-4, 1-6, 7-6(7-2).

În meciul următor, Niculescu va juca împotriva locului 36 WTA, Coco Vandeweghe, care a eliminat-o pe favorita numărul șase, Carla Suarez Navaro.

Begu a revenit de la 0-5 în setul decisiv și a servit pentru set la scorul de 6-5, însă meciul s-a decis la tiebreak, unde românca s-a impus cu scorul de 7-2.

Irina Begu va juca în runda următoare împotriva învingătoarei dintre Belinda Bencici și Kristyna Pliskova.