Tenis

Irina Begu a părăsit turneul de la Miami » Românca a pierdut categoric în fața lui Keys

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 29 martie 2016

Irina Begu, locul 35 WTA, a fost eliminată de Madison Keys, locul 24 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Miami.

Românca a fost învinsă categoric, în două seturi, scor 3-6, 1-6, după o partidă care e durat doar o oră și șase minute.

Primul set a fost unul echilibrat, până la scorul de 3-2 pentru americancă, când aceasta a reușit singurul break al setului, suficient pentru a câștiga setul.

Setul a doi a fost dezechilibrat, Begu nereușind să țină pasul cu Keys. Americanca a reușit trei break-uri și s-a impus categoric.

Prezenţa în optimi este cea mai bună performanţă reușită de Begu la Miami, iar românca va primit un cec în valoare de 67.590 de dolari şi 120 de puncte WTA.