FOTO + VIDEO CS U Craiova - Botoșani 2-1 » Oltenii au intors rezultatul în 10 oameni și speră la cupele europene

+15 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 31 martie 2016

CSU Craiova a obțiunut o victorie extrem de importantă în fața celor de la FC Botoșani, 2-1.

CSU Craiova - FC Botoșani 2-1
(Acka 54', Herghelegiu 89'/Ngadeu 31') - VIDEO /
liveTEXT
Cartonaș roșu: Izvoranu 39'

Prima repriză le-a aparținut celor de la FC Botoșani, care au deschis scorul în minutul 31 prin Ngadeu. Fundașul a marcat cu o lovitură de cap din mijlocul careului. Zece minute mai târziu, problemele celor de la Craiova s-au accentuat după ce Izvoranu a văzut al doilea galben, pentru simulare, și a fost eliminat.

A doua repriză a fost total diferită, iar craiovenii au ieșit mai determinați de la cabine. În minutul 54, Acka a egalat, după șut de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit de Herghelegiu, în minutul 89, cu un șut de la 10 metri, după ce a profitat de o neînțelegere în defensiva moldovenilor.

După această victorie, CSU are 25 de puncte și este pe primul loc în play-out, sperând la participarea în cupele europene, având în vedere că ASA și Dinamo nu vor putea participa.

FC Botoșani are 17 puncte și este pe locul 6, la două puncte de primul loc retrogradabil.

Echipele de start:

CS U Craiova: Straton - Dumitraș, Popov, Acka, Izvoranu - Zlatinski, Madson, Bancu - Ivan, Mazarache, Nuno Rocha

Botoșani: Iliev - Tomozei, Ngadeu, Miron, Mușat - Cucu, Casado - Carralero, Cabrera, Fulop - Matulevicius