Cine să-i mai oprească? Echipa lui Mircea Lucescu și-a umilit adversara în Ucraina, scor 8-1

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 01 April 2016

Șahtiorul lui Mircea Lucescu a învins în etapa a 20-a din Ucraina pe Metalist Kharkiv, scor 8-1, și s-a instalat în fotoliul de lider.

Balul l-a deschis Taison (6), dar după 10 minute oaspeții aveau să egaleze prin Kornev. Până la pauză, Șahtior a mai marcat două goluri prin Ismaily (27) și Ferreyra (31).

În minutele 54 și 57, Taiso avea să-și mai treacă în cont două reușite, iar 10 minute mai târziu Marlos și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor. Până la final au mai marcat Eduardo (86) și Bernard (89).

După 20 de etape, Șahtior e lider în campionatul din Ucraina, cu 52 de puncte, la egalitate cu Dinamo Kiev, însă marea rivală a trupei lui Lucescu are un meci în minus.