Altele

România trăiește » Tricolorii au remizat cu Canada și au meci decisiv cu Rusia pentru a se califica în sferturi

Căpitanul Cosmin Radu e unul dintre cei mai experimentați jucători ai României // FOTO Constantin Ștefan

Articol de Marian Ursescu  —  joi, 07 aprilie 2016

”Tricolorii” au remizat ieri cu Canada, 10-10, dar au nevoie de cel puțin un egal azi, cu Rusia, pentru a ajunge în ”sferturi”.

România a pus capăt nerealizărilor în turneul preolimpic de la Trieste. Înfrângerile cu Franța și Ungaria au fost urmate ieri de un egal, în fața Canadei, o echipă sud-americană care nu a pierdut niciun meci până acum!

Nord-americanii au condus aproape în permanență, s-au desprins cu 8-5 în "sfertul" 3, dar "tricolorii" nu au cedat. "Am început jocul cu o mulțime de greșeli, dar apoi am fost disciplinați și am luptat. Am reușit să scoatem o remiză", a declarat antrenorul României, sârbul Dejan Stanojevici.

Cu un minut și 53 de secunde înainte de final, Teohari a egalat pentru ultima oară, la 10. Atacurile care au urmat au rămas fără rezultat, dar antrenorul Canadei, italianul Giuseppe Porzio, spune că rezultatul e echitabil. "Am jucat bine multe perioade, am avut ocazia să închidem jocul, dar poate experiența adversarei a contat mai mult. Rezultatul este just!".

Decisiv cu Rusia

Românii joacă azi, de la ora 17:30, ultimul meci în grupă. Va fi unul decisiv, contra Rusiei. "Tricolorii" au și varianta egalului pentru a prinde locul 4, pe când rușii trebuie doar să învingă.

În "sferturi" însă, în meciul capital pentru calificarea la Jocurile Olimpice, România va avea o misiune infernală, dacă se va califica, împotriva primei clasate în grupa B, cel mai probabil echipa gazdă, Italia.

"Ne-am pierdut concentrarea în a doua perioadă și canadienii au profitat. Trebuie să câștigăm cu Rusia, dar și adversarul are acelaşi obiectiv, va fi foarte greu"