VIDEO+FOTO Momente emoționante la revenirea lui Klopp la Dortmund » Cum a fost primit de suporterii Borussiei

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 07 aprilie 2016

Jurgen Klopp a revenit la Dortmund, acolo unde a făcut istorie în perioada 2008-2015, însă de această dată din postura de rival, fiind antrenorul lui Liverpool.

Neamțul a rămas în inimile suporterilor Borussiei și asta s-a văzut și din modul în care a fost primit pe Westfalenstadion. Cei peste 80.000 de germani l-au aplaudat pe antrenor la intrarea pe teren și au afișat bannere prin care și-au arătat aprecierea față de tehnician.

La începutul meciului suporterii ambelor formații au cântat "You'll never walk alone".

Klopp a câștigat de două ori Bundesliga cu Borussia, în sezoanele 2010-2011 și 2011-2012, Cupa Germaniei în sezonul 2011-2012 și Supercupa Germaniei de două ori, în 2013 și 2014. Neamțul a dus echipa și în finala Ligii Campionilor, în 2013 când a pierdut meciul cu Bayern Munchen, scor 1-2.

Dortmund şi Liverpool au terminat la egalitate, 1-1, în prima manșă a sferturilor de finală din Europa League.

La golul din prima repriză marcat de Origi, Klopp însă s-a bucurat extrem. Vezi VIDEO mai jos! Reuşita gazdelor a aparţinut lui Hummels, în minutul 48.