Altele

România ratează dramatic calificarea la Rio! 7 secunde ne-au despărțit de prelungiri

Articol de Marian Ursescu  —  Friday, 08 April 2016

Naționala de polo a României a ratat aseară calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro după ce a fost învinsă incredibil de Italia, la Trieste.

Echipa gazdă a marcat golul calificării cu 7 secunde înainte de final, după ce Goanță văzuse la faza premergătoare cartonașul roșu!

Românii au luptat eroic în bazin. Conduși cu 2-0 după primul sfert, au reușit să egaleze. Italia a intrat însă la pauză cu un avantaj minim: 4-3. Apoi s-a mers cap la cap, cu vicecampioana olimpică nereușind să se desprindă decisiv!

În ultimele 8 minute, România a reușit încă o dată să egaleze la 7, prin Mihnea Gheorghe. În ultimele cinci minute s-au dus bătălii grele, dar nici una dintre echipe nu reușea să dea lovitura de grație.

Goanță a văzut cartonașul roșu și Italia a marcat în superioritate numerică. Mai erau doar 7 secunde de joc! România ratează astfel biletul de Rio, după ce participase la Londra, în 2012!