Derby de Romania

UPDATE Două decizii discutabile luate de brigada lui Tudor în prima repriză, ambele împotriva Stelei » Verdictele specialiştilor: "A fost penalty!"

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 10 aprilie 2016

Steliştii au protestat la adresa arbitrajului în două rânduri, în prima repriză a derby-ului.

În minutul 32, la 1-0, Chipciu a preluat pasa primită de la Stanciu, dar a fost deposedat de Puljic. Steliştii au cerut penalty, însă Alexandru Tudor a lăsat meciul să continue. Reluările TV arată a existat un contact între cei doi.

La pauză, fostul arbitru Constantin Zotta a analizat faza ]n studioul Dolce şi a susţinut că Tudor trebuia să acorde  penalty şi cartonaş galben, deoarece Puljic îi agaţă piciorul lui Chipciu!

La cea de-a doua fază, în minutul 39, Chipciu scapă singur spre poartă, dar e oprit de asistent pe motiv de ofsaid. Din nou o decizie discutabilă: pe reluările fazei, mijlocaşul Stelei pare să fie pe linie cu apărătorii.

Zotta a dat verdictul şi în acest caz. "Chipciu era pe linie cu Filip, asistentul nu trebuia să semnalizeze, iar jocul trebuia să continue", a declarat Zotta la Dolce Sport.