Liga Campionilor

"Barca, căderea zeilor"» Principalul personaj pus la zid în presa internațională după cutremurul din "sferturile" Ligii

Sursa fotoȘ Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Thursday, 14 April 2016

Eliminarea Barcelonei din Champions League a avut ecou în presa din întreaga lume, care insistă însă pe faptul că Barcelonei nu i-a fost acordat un penalty.

Italienii îl pun la zid pe arbitrul Nicola Rizzoli, iar Corriere dello Sport titrează "Răsunător: Barca eliminată" și subliniază că Rizzoli "nu a acordat un penalty clar în favoarea catalanilor".

Gazzetta dello Sport alătură titlurile "Barca, căderea zeilor" și "Furie asupra lui Rizzoli", în timp ce în Tuttosport apar titlurile "Barca, eliminată din Champions League" și "Rizzoli și haosul".

Francezii de la L'Equipe laudă prestația lui Griezmann și cele două goluri marcate de acesta prin titlul "Griezmann 2, Barca 0".

Marca subliniază dăruirea arătată de Atletico, Marca: "Ce mod de a crește! Ce mod de a crede! Ce mod de a simți. Atletico a reușit o calificare istorică în fața Barcelonei".

Atletico Madrid a învins Barcelona în returul sferturilor de finală din Champions League, scor 2-0, și s-a calificat în faza următoare a competiției.