Tenis

Sorana Cîrstea a pierdut meciul cu Cibulkova » Românca s-a oprit în sferturile turneului de la Madrid

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 05 mai 2016

Sorana Cîrstea a ratat calificarea în semifinalele turneului WTA de la Madrid, după ce a pierdut meciul cu Dominika Cibulkova, scor 6-4, 3-6, 3-6.

În primul set, Sorana a avut o evoluție foarte bună și a jucat sigur, controlând meciul și servind foarte bine. Românca a făcut un break, decisiv pentru câștigarea setului.

În al doiela set, cele două jucătoare au mers cap la cap până la scorul de 4-3, când Cibulokva a făcut break-ul decisiv și a reușit să câștige setul.

În setul trei, Cîrstea nu a mai putut ține pasul cu Cibulkova și a căzut pshic. Cibulkova s-a impus categoric, scor 6-3, și a câștigat meciul.

De săptămâna viitoare, Cîrstea va reveni în top 100 mondial, pentru prima dată din ianuarie 2015.