Tenis

Să vină trofeul! Simona Halep s-a calificat în finala de la Madrid după ce a distrus-o pe Samantha Stosur

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 06 May 2016

Simona Halep, locul 7 WTA, s-a calificat în finala turneului de la Madrid, după ce a învins-o în penultimul act pe australianca Samantha Stosur, scor 6-2, 6-0.

Românca n-a avut deloc probleme în fața rivalei sale și la scorul de 2-2 a făcut primul break, iar din acel moment nimic n-a mai putut-o opri, câștigând toate game-urile. În finală, Halep o va întâlni pe Cibulkova.

Simona Halep și Dominika Cibulkova s-au mai întâlnit până acum de patru ori, dintre care slovaca s-a impus de trei ori. Ultimul meci dintre cele două a fost în 2014, la Australian Open, unde Cibulkova a câștigat fără drept de apel, scor 6-3, 6-0.

"A fost un meci bun. Sunt fericită că voi juca finala. Vreau să le mulțumesc tuturor celor prezenți azi. Iubesc să joc la Madrid, e un loc special pentru mine"
Simona Halep

Simona Halep - Samantha Stosur 6-2 / 6-0

Desfășurarea liveTEXT:

6-0 Game, Set, Meci Halep! Simona merge în marea finală a turneului de la Madrid!
5-0 BREAK Halep!
Game după game și break după break pentru Simona! Românca nu mai poate fi oprită în calea de a o întâlni în finală pe Dominika Cibulkova.
4-0 Game Halep!
Simona servește aproape perfect și o forțează pe Stosur să greșească tot mai mult.
3-0 BREAK Halep!
Simona nu mai poate fi oprită! Jucătoarea noastră a făcut nu nou break la zero și australianca pare groggy. 39-19 este raportul punctelor câștigate.
2-0 Game Halep!
Simona a început show-ul! Românca a început să-și câștige tot mai ușor punctele asta și datorită erorilor neforțate ale australiencei.
1-0 BREAK Halep!
Simona începe în forță și își adjudecă primul break din setul 2.

A început setul doi! Stosur e la serviciu!
SETUL 2

6-2 Game Halep! Simona încheie setul ca o campioană, câștigând la 0 ultimul game!
5-2 BREAK Halep!
Australianca face patru greșeli neforțate și îi dă șansa Simonei să facă al doilea break din acest prim game.
4-2 Game Halep!
Simona continuă să joace așa cum a făcut-o încă din primul game și nu-i dă nicio șansă adversarei sale.
3-2 BREAK Halep!
Simona profită de prima minge de break și vine pentru prima dată în avantaj. Stosur începe să dea semne de oboseală, deși suntem abia la începutul meciului.
2-2 Game Halep!
Simona e ceva mai agresivă decât adversara ei în acest început de meci.
1-2 Game Stosur!
Simona comite câteva greșeli neforțate și dă primele semne de nervozitate. Oricum, Samantha n-a mai servit atât de bine ca în primul game.
1-1 Game Halep!
Simona își face lejer serviciul. Românca n-a pierdut decât un punct pe serva sa.
0-1 Game Stosur!
Australianca servește foarte bine și se impune în primul game. Simona a luat doar un punct.

A început meciul! Stosur e la serviciu!

21:05

Cele două jucătoare au ieșit la încălzire. Meciul va începe în scurt timp.

Halep și Stosur s-au duelat de șase ori până acum, scorul fiind egal, 3-3. Ultimul meci a avut loc în 2013, în Bulgaria, la turneul de la Sofia, când românca s-a impus în trei seturi, scor 2-6, 6-2, 6-2.

În "sferturile" turneului de la Madrid, Halep a trecut de Irina Begu, scor 6-3, 0-6, 6-1, iar Stosur a învins-o pe Patricia Țig, scor 6-3, 6-4.

Învingătoarea din meciul de azi va juca în finala turneului împotriva slovacei Dominika Cibulkova, locul 38 WTA, care a trecut în penultimul act de Louisa Chirico, scor 6-1, 6-1.