Tenis

Înfrângere neașteptată pentru Monica Niculescu » Românca a fost eliminată în primul tur la Roma

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 10 mai 2016

Monica Niculescu a fost eliminată surprinzător în turul I al turneului de la Roma, fiind învinsă de columbianca Mariana Duque-Marino.

Deși pornea cu prima șansă, românca, locul 34 WTA, a pierdut categoric în fața adversarei, locul 109 WTA, scor 4-6, 1-6, după un meci care a durat o ora și 40 de minute.

În primul set, Niculescu a pierdut de două ori pe propriul serviciu, iar break-ul reușit de ea nu a fost suficient pentru a nu pierde setul. În a doua parte, românca nu a avut nicio șansă și a pierdut de trei ori pe serviciul ei, fără să facă vreun break.

În turneul italian au mai rămas două românce. Simona Halep, care va juca împotriva învingătoarei meciului Sabine Lisicki - Daria Gavrilova, și Irina Begu, care se va duela cu Victoria Azarenka.