Tenis

Irina Begu, în "sferturi" la Roma! A învins-o în două seturi pe Daria Kasatkina, după un final cu emoții

Sursa foto: Guliver/GettyImages

Articol de Gazeta Sporturilor  —  joi, 12 mai 2016

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Roma, după ce a învins-o pe Daria Kasatkina (locul 33 WTA), scor 6-1, 6-4.

FINAL Irina Begu - Daria Kasatkina 6-1/6-4

Begu a servit pentru meci la 5-0 și 5-2, însă Kasatkina a făcut break în ambele rânduri și a fost aproape de o revenire spectaculoasă. Rusoaica a mai salvat o minge de meci pe propriul serviciu și a profitat de greșelile neforțate ale Irinei, dar jucătoarea noastră a gestionat bine situația și a câștigat cel de-al doilea set cu 6-4.

În "sferturi", Begu va juca împotriva învingătoarei dintre Misaki Doi (locul 45 WTA) și Johanna Konta (locul 23 WTA).

Această victorie îi asigură Irinei în mare măsură prezența printre capii de serie de la Roland Garros.

Begu este calificată, alături de Monica Niculescu, și în optimile de finală ale probei de dublu a turneului. Meciul româncelor contra perechii Yung Jan Chan/Anna-Lena Groenefeld este programat să înceapă la ora 15:00.