Tenis

Punct inuman în Djokovici-Nadal! Tribunele s-au ridicat în picioare! » Record incredibil pentru Djokovici: de când nu i-a mai luat Nadal un set

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 13 mai 2016

Sârbul Novak Djokovici l-a înfruntat pe marele rival Rafael Nadal pe zgura turneului de la Roma, în faza sferturilor, și s-a impus 7-5, 7-6 (4).

Un meci plin de încleștare și pasiune, cu numărul 1 mondial încercând să își demonstreze statutul de favorit principal la Roland Garros și cu spaniolul luptând pentru a reveni în top.

Unul dintre cele mai interesante puncte a avut loc la mingea de set din prima parte a meciului, când Djokovici a luptat incredibil pentru o minge ce a părut adesea pierdută și a închis setul! Djokovici, 28 de ani, a revenit de la 2-4, închizând setul la 7-5!

VEZI AICI VIDEO CU PUNCTUL

În setul secund, Nadal a servit pentru set, la 5-4, dar sârbul a luptat și a prelungit partida până în tiebreak, acolo unde s-a impus la 4.

2014este anul în care Nadal a luat ultima oară set lui Djokovici, la Roland Garros