Formula 1

Victorie istorică în Formula 1! Cea mai mare surpriză a sezonului: un puşti de 18 ani i-a învins pe uriaşii din cursă

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 15 mai 2016

Marele Premiu al Spaniei a înregistrat o surpriză imensă după ce tânărul Max Verstappen de la Red Bull a reuşit să se impună.

Verstappen, în vârstă de doar 18 ani, a devenit cel mai tânăr câştigător din istoria Formulei 1. Mai mult, aceasta a fost şi prima cursă la Red Bull pentru Max.

Olandezul s-a bătut cu experimentatul Kimi Raikkonen pentru victorie, dar nu a cedat presiunii exercitate de fostul campion din Formula 1. Pe ultima treaptă a podiumului s-a clasat colegul de la Ferrari, Sebastian Vettel.

Verstappen a profitat şi de faptul că Nico Rosberg şi Lewis Hamilton s-au ciocnit în primul tur şi au fost nevoiţi să abandoneze. Şi Fernando Alonso a avut probleme la motor şi a ieşit prematur din cursă.