Cupa Romaniei

Traian Marc a fost desemnat MVP-ul finalei Cupei României » Ce spune despre penalty-ul apărat în fața lui Rotariu

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 18 May 2016

Organizatorii Cupei României l-au desemnat pe Traian Marc omul meciului.

Portarul celor de la CFR Cluj a avut o evoluție foarte bună, fără să greșească la nicio reușită a lui Dinamo.

Mai mult, Marc a reușit să oprească șutul lui Rotariu, ultimul din seria de 5 de la penalty-uri a bucureștenilor, și a ajutat-o pe CFR să ia Cupa la Cluj.

"Stăteam foarte mult cu Rotariu și Vali Lazăr la Săftica și exersam penalty-uri. L-am citit pe Roti, dar îmi pare rău pentru el. Știu că trece printr-un moment delicat" Traian Marc

8
a fost nota pe care Marc a primit-o din partea Gazetei Sporturilor, cea mai mare a meciului

CFR Cluj a câștigat Cupa României în fața lui Dinamo, scor 5-4, după penalty-uri. După timpul regulamentar și cele două reprize de prelungiri, socrul a fost 2-2.