Zi perfectă pentru tenisul românesc! Halep și Begu merg în "optimi" la Roland Garros » Cu cine vor juca

+3 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  vineri, 27 mai 2016

• Simona Halep s-a calificat în "optimile" de la Roland Garros, după ce a trecut în turul 3 de Naomi Osaka, locul 101 WTA, scor 4-6, 6-2, 6-3;
  • Chiar dacă a venit după un meci de peste trei ore în turul precedent, Irina Begu a reușit s-o învingă și ea pe Annika Beck, locul 39 WTA, și merge mai departe în "optimi", scor 6-4, 2-6, 6-1.

Cele mai multe greutăți le-a avut Halep. Simona a început greoi meciul, a cedat gameuri pe propriul serviciu și a cedat primul set cu 4-6. Sub privirile lui Darren Cahill, jucătoarea noastră a revenit în setul secund, a condus cu 3-0 și, din acel moment, nu i-a mai dat timpi de respiro adversarei. Simona Halep va juca în optimi împotriva Samanthei Stosur, care a învins-o Lucie Safarova, scor
6-3, 6-7(0), 7-5.

Irina Begu a evoluat excelent împotriva nemțoaicei Beck. În ciuda sincopelor din setul secund, pierdut la 2 și în care a acuzat puțin oboseala, jucătoarea noastră s-a concentrat perfect în setul decisiv. Pe fondul unui prim serviciu bun și a unor lovituri câștigătoare legate, Begu a închis partida fără milă, 6-1! Irina Begu o va întâlni pe Shelby Rogers, care a învins-o pe Petra Kvitova, scor 6-0, 6-7(3), 6-0.

"A fost un meci greu. E tânără, joacă un tenis frumos, fără emoții. Eu am fost un pic prea nervoasă, dar e bine că am câștigat" Simona Halep

"S-a văzut un pic meciul greu de data trecută, dar mă bucur că am reuşit să câştig şi în condiţiile astea de oboseală. În setul secund s-a văzut puţin că Ilie Năstase nu a mai fost în tribune să-mi poarte noroc şi l-am pierdut. Plecase la meciul Simonei" Irina Begu

• Tot azi, Simona va juca si la dublu mixt alături de Horia Tecau împotriva perechii Yj. Chan/M. Mirnyi, cuplu aflat pe locul 7 în clasamentul mondial de dublu mixt. Ora estimată este 18:00, fiind al 4 lea meci pe acel teren.