Nationala

VIDEO + FOTO Repetenți în apărare, premianți în atac » România a pierdut cu Ucraina, scor 3-4, iar fiorii primului meci de la EURO cu Franța se simt tot mai mult

+8 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 29 May 2016

România a pierdut amicalul cu Ucraina de la Torino, scor 3-4. Apărarea care ne-a adus atâtea satisfacții în preliminarii, ne-a trădat de această dată.

Vezi AICI meciul liveTEXT

VEZI VIDEO

La cele 3 goluri ale României din acest amical a contribuit decisiv și Piatov, care a făcut un meci de coșmar, la fel ca și căpitanul României, Vlad Chiricheș.

Torje a deschis scorul în minutul 23 cu un șut frumos la colțul scurt. Zozulia a egalat în minutul 43 din fața porții.

Zinchenko a profitat de o gafă uriașă a lui Chiricheș în minutul 48 și a înscris pe lângă Tătărușanu. Konoplianka și Iarmolenko au dus scorul la 4-1 și deja gândurile românilor erau la primul meci de la EURO, cu Franța.

Denis Alibec din lovitură liiberă și Nicușor Stanciu cu un șut frumos de la distanță au făcut 4-3 și au limitat proporțiile scorului care devenise rușinos.

----------------

LIVE ROMÂNIA - UCRAINA 3-4 (Torje 23, Alibec 75, Stanciu 85 / Zozulia 43, Zincenko 48, Konoplianka 55, Iarmolenko 60)

min. 94: FLUIER FINAL!
min. 85: GOOOOOOOL ROMÂNIA! Nicușor Stanciu înscrie cu un șut la colțul scurt. Piatov greșește din nou
min. 75: GOOOOOOOL ROMÂNIA! Denis Alibec înscrie superb din lovitură liberă! Ce reușită pentru atacantul Astrei
min. 61:
Schimbare: Hoban intră în locul lui Prpeliță
min. 60: GOL UCRAINA! Iarmolenko se distrează cu apărarea României și înscrie încă o dată
min. 58:
Maxim intră în locul lui Sânmartean, Alibec îi ia locul lui Keșeru
min. 55: GOL UCRAINA! Konoplianka trage de la 15 metri, mingea se duce la colțul lung
min. 53:
Șevciuk trage frumos de la 20 de metri, mingea se duce la colțul scurt, dar Tătărușanu e atent și respinge
min. 48: GOL UCRAINA! Gafă uriașă a lui Chiricheș, Zincenko scapă singur și trage pe lângă Tătărușanu
min. 46:
A început repriza secundă!
min. 45:
Seleznov, Kucher, Butko și Zincenko au intrat pentru ucraineni. Raț i-a luat locul lui Filip
min. 45: PAUZĂ!
min. 44: GOL UCRAINA! Șevciuk centrează în fața porții, de unde Zozulia egalează din alunecare cu poarta goală în față
min. 39:
Sidorciuk trimite un șut de la 50 de metri, Tătărușanu era ieșit, dar mingea se duce mult peste poartă
min. 33:
Centrare la prima bară a lui Șevciuk, Tătărușanu reușește să respnigă în corner
min. 32:
Sânmărtean centrează la a doua bară, Grigore încearcă să înscrie, însă este depășit de minge
min. 30:
 Torje se afla la meicul 50 sub tricolor. A ajuns la 11 reusite, precedenta fiind in urma cu 1 an si 7 luni, pe 11.10.2013, Andorra-Romania 0-4
min. 23: GOOOOOL ROMÂNIA!!! Gabi Torje înscrie cu un șut frumos de la mare distanță la colțul scurt. Piatov greșește!
min. 18:
Claudiu Keșeru încearcă să-l surprindă pe Piatov, dar șutul său de la 40 de metri trece mult peste poartă