Tenis

FOTO Halep a fost eliminată în optimi la Roland Garros după un meci care a durat două zile!

+2 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 31 mai 2016

Simona Halep a fost eliminată în optimile de finală de la Roland Garros de Samantha Stosur, locul 24 WTA, scor 6-7 (0-7), 3-6.

Meciul dintre cele două a început duminică, însă din cauza ploii s-a întrerupt la scorul de 5-3 pentru româncă în primul set.

Jocul a fost reluat astăzi, dar la scorul de 2-3 în setul doi s-a întrerupt din nou din cauza ploii. Nici de această dată Simona n-a revenit mai bine de la cabine și s-a văzut învinsă de jucătoarea din australiancă.

Samantha Stosur va juca în sferturi cu învingătoarea meciului dintre Țvetana Pironkova, locul 102, și Agnieszka Radwanska, locul 2 WTA.

SIMONA HALEP - SAMANTHA STOSUR 6-7(0-7) / 3-6

3-6 GAME, SET, MECI! Simona Halep a fost eliminată de la Roland Garros!
3-5 -
Stosur e la doar un game distanță de accederea în sferturile de finală de la Roland Garros
3-4 -
Halep câștigă foarte greu pe propriul serviciu și rămâne în meci
2-4 -
Simona continuă jocul slab din prima parte a zilei și pierde un nou game
Meciul dintre Halep și Stosur s-a reluat! Australianca servește!
2-3 -
Simona își face și ea serviciul, dar meciul se întrerupe din nou din cauza ploii.
1-3 -
Game câștigat la zero de Stosur
1-2 -
Game câștigat greu de Simona, care pare să nu-și revină.
0-2 -
Stosur salvează trei mingi de break și își continuă startul fabulos după ce meciul a fost oprit din cauza ploii.
0-1 -
Stosur face break-ul încă din start și Simona e în corzi. Jocul româncei nu mai seamănă deloc cu cel prestat până acum la Roland Garros.
A început setul doi! Halep servește!

Tie-break câștigat la 0 de Samantha Stosur. Simona pare să nu se regăsească!
6-6 -
Halep câștigă primul game după revenirea de la vestiare și primul set intră în tie-break.
5-6 -
Simona nu-și revine și Stosur mai face un game.
5-5 -
Stosur face break-ul și reintră în meci. Simona a câștigat doar un punct de la revenirea de la cabine.
5-4 -
Stosur a servit foarte bine și a câștigat la zero primul game după pauza de o zi și jumătate.
A început meciul! Stosur servește!

UPDATE 13:06

Halep și Stosur au ieșit la încălzire și în scurt timp meciul se va relua de la 5-3 în primul set pentru jucătoarea din România.

UPDATE 13:00

Twitter-ul oficial al Roland Garros a anunțat că meciurile vor începe în foarte scurt timp.

UPDATE 12:30

Plouă în continuare la Paris! Încă nu se știe când va începe meciul dintre Halep și Stosur.

update 12:00

Ploaia continuă și situația de la Paris seamănă foarte mult cu zilele precedente în care nu s-a jucat tenis. Cele două jucătoare așteaptă un anunț de la organizatori. Oricum, în după amiaza aceasta se pare că va exista o fereastră de 4 ore în care ploaia va sta și se va putea juca. Rămâi pe GSP.ro pentru ultimele noutăți.

UPDATE 11:35

La Paris continuă să plouă ușor și meciul Simonei Halep e din nou în pericol de a nu se juca. Sunt 13 grade în acest moment.

Partida trebuia să continue ieri, dar ploaia a pus stăpânire pe capitala Franței și întreaga zi de tenis a fost anulată.