Nationala

VIDEO și FOTO » România - Georgia 5-1: Să vină Franța!

+22 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Friday, 03 June 2016

România a învins Georgia cu scorul de 5-1, în ultimul amical disputat înaintea turneului final din Franța.

ROMÂNIA - GEORGIA 5-1
Adi Popa '2, Amisulaşvili (autogol) '3, Stanciu '49, Torje '80, Keșeru '87/Moți (autogol) '68
VIDEO

Vezi AICI meciul liveTEXT

Tricolorii au început excelent partida, iar în minutul 3 scorul era deja 2-0. Mai întâi, Adi Popa a interceptat o pasă slabă a lui Dvali către propriul portar și a marcat în poarta goală, după ce l-a driblat pe Revishvili. A fost primul gol marcat de mijlocașul stelist la echipa națională.

Un minut mai târziu, Amisulashvili a trimis mingea în proprie poartă, după o centrare a lui Raț.

România a controlat jocul, iar în minutul 18 Bogdan Stancu a lovit bara după o nouă eroare în apărarea georgienilor. Două minute mai târziu, Adi Popa ar fi putut să bifeze "dubla", însă a trimis și el în bară.

Georgia a avut prima ocazie în minutul 26, când Tătărușanu a fost pus la încercare de lovitura de cap a lui Kverkvelia.

"Tricolorii" au început în forță și repriza a doua, iar Stanciu a profitat de o nouă eroare în apărarea oaspeților și a înscris după ce a rămas singur cu portarul.

Moți a gafat în minutul 68 și a deviat în poarta lui Tătărușanu o centrare venită de pe flancul stâng al georgienilor.

Torje a majorat avantajul României cu 10 minute înainte de final, după o pasă a lui Chipciu, iar Keșeru a stabilit scorul final, cu un șut deviat de căpitanul georgienilor.

Ultimul meci în care tricolorii au înscris cel puţin 5 goluri a fost România-Albania (6-1), în noiembrie 2007.

♦ Cifre rotunde: Dragoș Grigore - meciul 20, Ovidiu Hoban - meciul 20, Lucian Sânmartean - meciul 20, Bogdan Stancu - meciul 40*, Gabi Torje - meciul 50*

*scos meciul România-Belgia 2-1 din 14.11.2012, după ce FIFA a şters partida din palmaresul naţionalei

♦ Moți este la al treilea meci în tricoul naționalei, din octombrie 2011 până în prezent.

♦ Ultimul autogol de care a beneficiat Rommânia a fost înscris de Torosidis, în meciul Romania-Grecia 1-1, din noiembrie 2013.

♦ Ultimul gol marcat de tricolori în minutul 2 i-a aparținut lui Marica, în meciul România-Ungaria (3-0), în septembrie 2013. O singură dată au mai marcat tricolorii de două ori în primele 3 minute, într-o victorie cu 4-2, obținută în fața Chinei, în 1984.

♦ În cele șase întâlniri dintre România și Georgia, tricolorii nu au fost învinți niciodată, înregistrând patru victorii și două remize.

România: Tătărușanu - Săpunaru, Dr. Grigore, Moți, Raț (căpitan) - Pintilii, Hoban - Ad. Popa, Stanciu, Stancu - Fl Andone
Rezerve: Pantilimon, Lung , Mățel, Chiricheș, Chipciu, Alibec, Torje, Keșeru, Găman, Filip, Sănmărtean, Prepeliță

Georgia: Kvashvadze - Kverkvelia, Amisulaşvili (căpitan), Dvali - Lobjanidze, Aburjania, Kaşia, Navalovski - Qazaişvili, Okriaşvili - Dvalişvili.
Rezerve: Revişvili, Makaridze, Kakabadze, Ţiskaridze, Kvekveskiri, Kenia, Kobahidze, Jigauri, Ceanturişvili, Mcedlidze, Kvilitaia

După ce FIFA a şters meciul cu Belgia din palmaresul "tricolorilor", statistica naționalei arată astfel: 666 jocuri – 295 victorii – 171 remize – 200 infrangeri.

România debutează la EURO 2016, vineri, 10 iunie, cu Franța. Meciul va începe la ora 22:00 și este în direct la DolceSport și ProTV și liveTEXT pe GSP.RO.