EURO 2016

VIDEO+FOTO » Germania și-a confirmat statutul de favorită la EURO și a câștigat meciul de debut cu Ucraina, scor 2-0

+12 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 12 iunie 2016

Germania a câștigat primul meci din Grupa C cu Ucraina, scor 2-0, după golurile lui Mustafi și Schweinsteiger.

GERMANIA - UCRAINA 2-0 (VIDEO)
A marcat:
Mustafi 19, Schweinsteiger 90+3

Fundașul Mustafi a înscris primul gol al meciului în minutul 19, după o reluare cu capul a balonului trimis din lovitură liberă de Kroos.

În minutul 36, Ucraina a fost la un pas de a egala, dar intervenția spectaculoasă a lui Boateng a păstrat tabela nemodificată.

Fundașul german a greșit în fața lui Konoplyanka, dar s-a repliat foarte repede și a respins din cădere de pe linia porții o minge pe care scria gol. Trei minute mai târziu, ucrainenii au marcat prin Yarmolenko, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

În prelungirile partidei, Schweinsteiger a marcat golul care a liniștit apele în tabăra germană.

Germania și Polonia sunt pe primul loc în Grupa C, cu câte 3 puncte, urmate de Irlanda de Nord și Ucraina, cu niciun punct.

Echipele de start:

Germania: Neuer - Howedes, Boateng, Mustafi, Hector - Khedira, Kroos - Muller, Ozil, Draxler - Gotze

Ucraina: Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitsky, Shevchuk - Sydorchuk, Stepanenko - Yarmolenko, Kovalenko, Konoplyanka - Zozulya

Suporterii Ucrainei au făcut spectacol pe străzile din Lille înaintea meciului cu Germania.