EURO 2016

VIDEO + FOTO În stilul caracteristic » Italia, cu un joc pragmatic, a câștigat cu Belgia, scor 2-0

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 13 June 2016

Italia rămâne o echipă de temut, chiar dacă în formația lui Conte nu se mai găsesc nume precum Del Piero, Totti sau Pirlo.

Italienii s-au impus în stilul caracteristic, jucând pragmatic, în fața naționalei Belgiei, considerată de mulți printre favorite la câștigarea EURO, scor 2-0.

Primul gol a venit de la Giaccherini, în minutul 32. Acesta a fost servit de Bonucci și nu a iertat. În prelungirile jocului, Pelle a punctat spectaculos din pasa lui Candreva și a dus scorul la 2-0.

După înfrângerea în fața italenilor, Belgia este obligată să nu se mai încurce cu Suedia și Irlanda, pe care le va întâlni în următoarele două partide.

BELGIA - ITALIA 0-2 (Giaccherini 32, Pelle 90+3)

LIVETEXTVIDEO

Belgia: Courtois - Ciman, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Nainggolan, Witsel - De Bruyne, Fellaini, Hazard - Lukaku

Italia: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Candreva, Parolo, De Rossi, Giaccherini, Darmian - Pelle, Eder