Cum s-au descurcat cei patru fotbaliști noi, introduși de "General" în primul "11" cu Elveția » Decisiv, oscilant, încurcat, absent

Torje și Keșeru au luat cea mai mică notă în Gazetă, 5 // FOTO Alex Nicodim

Articol de Răzvan Luţac  —  Friday 17th of June 2016 12:00

• Corespondență din Paris

România a atacat Elveția cu patru noutăți față de meciul de deschidere.

Un închizător, Prepeliță, şi 3 oameni ofensivi: Chipciu, Keşeru şi Torje. Toți au jucat integral partida încheiată egal, 1-1, și, coincidență sau nu, primii trei au fost avertizați în prima repriză!

ALEXANDRU CHIPCIU: Decisiv în ambele părți

A avut două reprize diferite. În prima:

• obține penalty, fiind tras de tricou de Lichtsteiner, Bogdan Stancu face 1-0 (min. 18);
  • șutează din unghi, fiind aproape de 2-0, mingea trece pe lângă (min. 26);
  • are alte câteva pătrunderi bune, punându-i pe picior greșit pe același Lichtsteiner și Schar.

Un minus, cartonașul galben. Cu toate acestea, în repriza a doua cade în letargia generală și nu reușește decât un șut defectuos.

În plus, nu strânge la Mehmedi când elvețianul egalează, fapt ce-i aduce critici din partea lui Graeme Souness, fost mare fotbalist și antrenor scoțian, analist TV3 Irlanda:

"Nu-i ceri tipului să facă o deposedare în forță, nu îi ceri să câștige un duel aerian puternic, îi ceri să fie atent la pericolul de la marginea careului. Dar el s-a dus la somn, iar asta i-a costat cele două puncte. E acolo pentru un motiv, știe de ce e acolo, își zice: Ce fac? Alerg înapoi 50 de metri și adorm. Exact asta face. De ce te mai deranjezi să fugi înapoi dacă urmează să faci asta?!", a spus Souness.

"Jucătorii de top se gândesc care e cel mai rău lucru care se poate întâmpla? Nu se întorc spre careu gândindu-se ce o să mănânce diseară la cină! Asta e prostie la cel mai înalt nivel!"
Graeme Souness despre Alex Chipciu

GABI TORJE: Oscilant

A alergat mult, însă cu puține realizări.

Plusuri:

• a combinat de câteva ori bine cu ceilalți colegi din atac, a fost prezent în faza ofensivă;
  • centrează periculos la începutul reprizei secunde, Djourou e aproape de autogol (min. 53);
  • un șut extraordinar în repriza secundă, de la 30 de metri, respins cu greu de Yan Sommer (min. 69).

Minusuri:

• a avut probleme cu Rodriguez, fundașul stânga al celor de la Wolfsburg, care l-a bătut fizic de multe ori;
  • a irosit multe mingi în faza ofensivă;
  • a coborât de puține ori pentru a-l ajuta pe Săpunaru, prins descoperit în multe situații.

ANDREI PREPELIȚĂ: Încurcat

Andrei Prepeliță a intrat montat, însă a jucat sub Mihai Pintilii. Plus, îngrijorător dacă stelistul nu va fi refăcut 100% la ultima partidă, nu a făcut o pereche excelentă cu Hoban, cuplul fiind împins în spate în repriza a doua de elvețienii hotărâți.

Un moment din prima repriză: Prepeliță pătrunde hotărât la un adversar, recuperează, după care face un fault dur și primește cartonașul galben. Un avertisment luat repede pentru un închizător.

Lucru care s-ar putea să conteze după ultimul meci: în caz de egalitate perfectă cu Elveția, criteriul de departajare este cel al cartonașelor galbene, unde avem 7 față de doar 4 ale lor!

CLAUDIU KEȘERU: Absent

Singurul fotbalist din grupul de patru care nu s-a remarcat cu nimic. Claudiu Keșeru a jucat mult sub așteptări și, mai mult ca sigur, va fi schimbat la partida decisivă din ultima etapă, cu Albania.

• Avertizat gratuit, pentru o tragere de tricou la mijlocul terenului;
  • Singurele realizări au fost câteva driblinguri, floricele în fața fundașilor adverși

Însă vârful lui Ludogoreț a fost departe de forma arătată acum câțiva ani și a etalat un joc sub Florin Andone, extrem de bătăios la deschidere.

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI!