EURO 2016

FOTO Nota de plată » Gazeta a fost în Zagreb pentru a lua pulsul croaților în timpul meciului cu Cehia, 2-2

+5 Foto
Petardele aruncate de fani pe gazon i-ar putea costa scump de croați // Foto: Reuters

Articol de Eduard Apostol, Raed Krishan (foto)  —  Sunday 19th of June 2016 12:00

• Corespondență din Zagreb

"Ultraşii" croaţi, ai lui Hajduk Split, s-au răzbunat pe Suker şi pe Mamici la meciul cu Cehia (2-2). Torţe aruncate-n teren la St. Etienne, extaz, torţe şi plânsete la Zagreb.

Lacrimi. La imnul Croaţiei, Darijo Srna nu s-a putut stăpâni, căpitanul fiind îndurerat şi de moartea recentă a părintelui său. La Zagreb, mii de susţinători ai lui Modrici şi compania şi-au muşcat buzele de nervi după golul egalării al lui Necid, din prelungiri, au înjurat, iar fetele au izbucnit în plâns.

Previziunea lui Palici

La St. Etienne, fanii şi-au atins scopul. "Vezi că ultraşii vor face scandal la meci, vor să le-o plătească lui Suker şi Mamici! Am înţeles că vor suspendarea federaţiei, nu le pasă de consecinţe", anunţa înainte de partidă dinamovistul Antun Palici. Şi-aşa s-a întâmplat: ultraşii croaţi, ai lui Hajduk Split!, au aruncat torţe în teren în minutul 86, iar meciul s-a întrerupt 5 minute.

Vor urma penalizări drastice, iar preşedintele ţării, Kolinda Grabar Kitarovici, i-a ameninţat pe recalcitranţi: "Avem logistica necesară să-i găsim pe vinovaţi, iar aceştia vor plăti pentru ruşinea provocată! Vom fi fără milă".

Fosta glorie a Croaţiei, Davor Suker, preşedintele actual al federaţiei, şi Zdravko Mamici, conducătorul celor de la Dinamo Zagreb, sunt acuzaţi de jocuri necurate şi de influenţă, iar acum a venit nota de plată din partea suporterilor.

Bănuit de blat

La Zagreb s-a trăit de la extaz la agonie. Bere în valuri, s-a băut cot la cot bărbaţi şi femei, "Vojnovici mai joacă la Dinamo?" şi "Să-l salutaţi pe Palici al nostru", iar reuşitele lui Perisici şi Rakitici au fost sărbătorite cu torţe. S-a cântat cu patimă, se vorbea chiar de finală la un moment dat, însă finalul a strivit optimismul croat.

După ce-au savurat nişte melodii patriotice, au apărut acuzele: Domagoj Vida, care a făcut henţul din prelungiri, a fost bănuit de blat în 2011 într-un meci cu cântec, Dinamo Zagreb - Lyon (1-7). z

"Sunt huligani, terorişti ai sportului. Aceştia nu sunt suporteri"
Ante Cacici, selecţioner Croaţia

16.000.000 €a fost prejudiciul cauzat lui Dinamo Zagreb de către Zdravko Mamici, iar bugetul de stat a pierdut 1,6 milioane de euro. Mamici a fost arestat în 2015 pentru fraudă

Ultrarecidiviști!

Fanii croați sunt în vizorul UEFA și FIFA de opt ani.

• Euro 2008: Federația (HNS) a fost amendată pentru comportamentul rasist al fanilor cu 12.570 de euro. În același an, FIFA i-a amendat pe croați cu 18.800 de euro. Tot din cauza manifestărilor rasiste ale suporterilor
  • Euro 2012: HNS ia 80.000 de euro amendă din cauza jignirilor aduse de suporteri italianului Balotelli și a petardelor folosite pe stadion
  • Octombrie 2013: La Zagreb, contra Belgiei, în preliminariile CM 2014, fanii salută în stil nazist. Amendă, 12.170 de euro. Apoi, la Glasgow, produc incidente. Alte 12.170 euro amendă
  • Noiembrie 2014: Rasism, petarde, întrerupere de 10 minute a meciului cu Italia, răniți și 17 arestări. Pedeapsa dictată de UEFA: Reducerea la 8.000 a numărului de spectatori la meciul următor, de la Zagreb, cu Norvegia și o amendă de 80.000 de euro
  • Martie 2015: Manifestări rasiste și petarde, torțe și fumigene la meciul cu Norvegia (5-1). În afara amenzii de 50.000 de euro, Croația trebuie să joace cu stadionul închis returul cu Italia
  • Iunie 2015: Zvastica nazistă desenată pe gazon la meciul cu Italia. Decizia UEFA: două meciuri cu stadionul închis și amendă de 100.000 de euro
  • Martie 2016: Scandări discriminatoare la meciurile cu Israel și Ungaria. Sancțiunea FIFA: două partide cu stadionul gol și 136.000 de euro amendă

Croația riscă excluderea

UEFA a deschis o procedură disciplinară împotriva Croației, care se va judeca mâine. Aproape sigur, Federația de la Zagreb va primi o nouă amendă. La care s-ar putea adăuga o excludere de la Euro cu suspendare, aplicabilă la următoarele incidente create. Exact ca în cazul Rusiei.

Meciuri LIVE, program complet, infografii și statistici real-time de la Euro2016 - AICI