EURO 2016

FOTO și VIDEO » Avem a doua sfertfinalistă! Țara Galilor a trecut de Irlanda de Nord, scor 1-0

+19 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  sâmbătă, 25 iunie 2016

Țara Galilor a trecut de Irlanda de Nord în optimile de finală ale Campionatului European, scor 1-0.

Ramsey a reușit să marcheze în minutul 19, însă golul a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

Irlanda de Nord a replicat câteva minute mai târziu, prin șutul expediat de Ward de la 20 de metri, respins în corner de Hennessey.

Vezi AICI VIDEO

Cea mai mare ocazie a celei de-a doua reprize i-a aparținut lui Gareth Bale. În minutul 58, galezul a executat excelent o lovitură liberă, însă McGovern a reușit să respingă.

Diferența a fost făcută de autogolul înscris de McAuley, în minutul 75. Fundașul nord-irlandezilor a reluat în proprie poartă o centrare trimisă de Aaron Ramsey.

Galezii sunt la a doua calificare în sferturile de finală ale unui turneu major, după cea obținută la Cupa Mondială din 1958.

Echipele de start:

Țara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, A. Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley, Ramsey - Bale, Vokes

Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans - C. Evans - Ward, Norwood, Davis, Dallas - Lafferty.