EURO 2016

+20 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 03 iulie 2016

Sfertul de finală de la Campionatul European dintre Germania și Italia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-și desemna echipa calificată. Nemții s-au impus la penalty-uri, scor 6-5. Scorul după 120 de minute a fost 1-1.

Trupa lui Joachim Low a început petrecerea imediat cum Hector a transformat lovitura de departajare decisivă, în timp ce italienii au rămas împietriți pe gazon, plângând. Cel mai afectat a fost Buffon, care poate e la ultimul turneu final, acesta având deja 38 de ani.

Vezi în GALERIA FOTO de sus imagini cu tristețea italienilor și cu bucuria nemților

Germania va juca în penultimul act al competiției cu învingătoarea meciului dintre Franţa şi Islanda.