EURO 2016

VIDEO+FOTO Ți se rupe inima! Buffon a plâns ca un copil după ce Italia a fost eliminată în sferturi de la EURO

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 03 July 2016

Gianluigi Buffon a încheiat meciul cu Germania în lacrimi, după ce Italia a fost trimisă acasă de nemți la penalty-uri, scor 6-5.

Portarul Squadrei Azzurra a fost la câțiva centimetri de a fi eroul Italiei în sfertul pierdut cu Germania. Și-a împins colegii de la spate încă de la imn și, la 1-0 pentru nemți, a avut o intervenție fantastică și i-a ținut în meci.

La penalty-uri, Buffon a apărat o lovitură de pedeapsă și a fost foarte aproape să mai respingă alte 4, inclusiv cea decisivă transformată de Hector. Goalkeeper-ul de 38 de ani a îndurat cu greu înfrângerea și a plâns în hohote în drumul spre fanii italieni, prezenți în număr mare la Bordeaux.