Tenis

4 cifre importante după eșecul Simonei Halep de la Wimbledon » Raport dezastruos în meciurile directe cu primele 5 clasate

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 06 iulie 2016

Simona Halep s-a oprit ieri în sferturile de finală, după un meci intens, 5-7, 6-7(2),  cu Angelique Kerber, jucătoare care a revenit pe locul 2 WTA.

Românca a atins al 6-lea sfert de finală la un turneu de Mare Șlem, însă raportul în meciurile cu primele 5 clasate este dezastruos.

5-20
este raportul dintre victoriile și înfrângerile Simonei Halep în fața jucătoarelor de Top 5

18 lovituridirect câștigătoare a reușit Simona în meciul de ieri, în timp ce adversara sa a ajuns la 23

21 de greșelineforțate au făcut Simona Halep și Angelique Kerber în partida de ieri

6 este numărul de sferturi de finală de Mare Șlem în care a jucat Simona Halep de-a lungul carierei, câștigând trei