FOTO și VIDEO » Călcați de "Bizonul" lui Andone! Campioana, umilită de Dinamo pe teren propriu

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Saturday, 23 July 2016

Campioana României a fost învinsă categoric de Dinamo, scor 1-4, chiar pe teren propriu, în primul meci din acest sezon de Liga 1.

ASTRA - DINAMO 1-4
Boldrin '49 (pen.)/Gnohere '24 (pen.), '69 (pen.) '77, Lazăr '44
*Alexandru Stan a fost eliminat în min.74

liveTEXT AICI/VIDEO

Dinamoviștii au deschis scorul din penalty în minutul 22, prin Gnohere, după ce Ovidiu Hațegan a fluierat un fault al lui Takayuki asupra lui Palici.

Elevii lui Ioan Andone și-au majorat avantajul chiar înainte de pauză. Același Gnohere a primit mingea la 30 de metri de poartă, iar apoi i-a trimis o pasă pe culoar lui Vali Lazăr, care a finalizat cu un șut pe lângă Silviu Lung jr.

Imediat după pauză, Rotariu a avut șansa de a duce scorul la 3-0, dar șutul său din câțiva metri a lovit bara.

Astra a redus din avantaj în minutul 49, tot din penalty. Daniel Niculae a fost faultat în careu de Mevlja, iar Boldrin a înscris cu o execuție sigură.

Hațegan a fluierat și a treia lovitură de la 11 metri, în minutul 68, când Oros l-a faultat în careu pe Palici, iar Gnohere l-a mai învins o dată pe Silviu Lung jr. de la punctul cu var.

Astra a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Alexandru Stan, care a văzut roșu direct în urma unui fault asupra lui Vali Lazăr.

Gnohere a bifat hattrick-ul în minutul 76, cu un șut din interiorul careului, după o pasă trimisă de Hanca.

Dinamoviștii sunt la primul succes pe terenul din Giurgiu, ultimul succes al "câinilor" în deplasare contra astralilor fiind înregistrat în urmă cu 6 ani, 2-1 într-un meci jucat la Ploieşti. Şi atunci, "alb-roşiii" erau antrenaţi tot de Ioan Andone.

Echipele de start:

Astra: Lung jr. - Vangjeli, Geraldo, Oros, J. Morais - Al. Ioniță II, Takayuki, Boldrin - D. Florea, Teixeira, De Amorim
Rezerve: Gavrilaș, Fabricio, Lovin, D. Niculae, Al. Stan, Balaure, Boudjemaa
Antrenor: Marius Șumudică

Dinamo: Brănescu - Romera, Mevlja, Nedelcearu, St. Filip - Anton, Palici, Busuladzici - Rotariu, Gnohere, V. Lazăr
Rezerve: Penedo, Hanca, A. Marc, P. Petre, Dudea, Vl. Olteanu, I. Șerban
Antrenor: Ioan Andone