Rugby

Tragedie în sportul românesc » Românca decedată în Nepal era jucătoare de rugby

Articol de Gazeta Sporturilor  —  luni, 25 iulie 2016

Adina Popescu, românca dispărută în urmă cu mai mult de o săptămână într-o expediție din Himalaya, a fost găsită moartă într-un râu.

Tânăra de 26 de ani era o jucătoare de rugby, legitimată la CS Agronomia București și multiplă medaliată la Campionatele Naționale de rugby 7 și la Cupa României, după cum informează rugby.ro.

Adina Popescu a fost vicecampioană națională și a disputat finala Cupei României.

Tânăra a plecat într-o expediție pe data de 11 iulie și ar fi trebuit să se întoarcă în țară pe data de 18 iulie, însă familia sa nu a mai reușit să o contacteze de pe data de 16.

Se pare că Adina a fost surprinsă de o ploaie torențială, cu alunecări de teren. Autoritățile din Nepal au găsit trupul neînsuflețit al fetei plutind într-un râu, în appropierea locului unde a fost văzută ultima dată.