Tenis

Două finale într-o zi » Halep joacă și în finala probei de dublu de la Montreal! Când se dispută meciurile

Articol de Gazeta Sporturilor  —  duminică, 31 iulie 2016

După ce s-a calificat în finala probei de simplu, trecând de Angelique Kerber, Simona Halep a ajuns și în ultimul act al probei de dublu.

Simona Halep și Monica Niculescu au trecut în trei seturi de slovenele Andreja Klepac și Katarina Srebotnik, scor 6-3, 2-6, 10-6, după un meci care a durat o oră și 16 minute.

Cele două s-au impus în primul set grație unui break, dar slovenele au revenit și au dus meciul în supertie-break. Acolo, Halep și Nicuescu s-au impus clar, 10-6, și și-au asigurat locul în finală.

Pentru a câștiga turneul, cele două românce vor juca împotriva perechii formate din rusoaicele Ekaterina Makarova - Elena Vesnina.

Halep va juca azi, de la ora 20:00, în finala probei de simplu, contra americancei Madison Keys. Partida va fi în direct pe DolceSport 2 și liveTEXT pe GSP.RO. Românca va juca finala probei de dublu după finala de la simplu.