Tenis

Victorie fantastică pentru Ana Bogdan! Numărul 127 WTA a învins un fost lider mondial!

Articol de Gazeta Sporturilor  —  miercuri, 03 august 2016

Ana Bogdan a reuşit un succes senzaţional în turneul brazilian de la Florianopolis după ce a învins-o azi-noapte pe favorita principală a turneului şi fostă numărul 1 în lume, Jelena Jankovici.

Ana nu i-a dat nicio şansă sârboaicei şi a reuşit s-o învingă în minimum de seturi, scor 6-2, 7-5. Jankovici, acum numărul 29 WTA, nu a obţinut nici măcar un game pe propriul serviciu în primul set, doar în manşa secundă reuşind să câştige două gameuri din 6 încercări.

În prezent pe locul 127 WTA, Ana Bogdan o va întâlni pe Kichenok în sferturile de finală de la Florianopolis.

Mai mult,  în sferturi va juca şi Irina Begu, a doua favorită a turneului. Românca a trecut de Goncalves cu un scor categoric, 6-1, 6-2, şi va da peste Hibino în meciul de diseară.