Liga Campionilor

FC Copenhaga - Astra 3-0 » Echipa lui Șumudică părăsește Champions League în genunchi

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Wednesday, 03 August 2016

Astra părăsește Liga Campionilor, după 0-3 în fața celor de la FC Copenhaga. În tur, a fost 1-1.

FC Copenhaga - Astra 3-0 (Cornelius 14', 45', Santander 34')

Vezi AICI cum s-a desfășurat meciul

Fără Șumudică pe bancă, Astra a început slab, iar danezii au făcut ce au vrut cu jucătorii danezi, marcând toate cele trei goluri în prima repriză.

Cornelius a profitat ezitările din defensiva giurgiuvenilor și a deschis scorul în minutul 14. După 20 de minute, Santander a majorat scorul, iar Cornelius a stabilit scorul final în minutul 45.

În a doua repriză, Astra nu a putut să creeze pericol la poarta danezilor, iar FC Copenhaga s-a mulțumit cu păstrarea scorului.

Astra va juca în play-off-ul Europa League, iar printre posibilii adversari se numără Sparta Praga, Fenerbahce, BATE Borisov, Maccabi Tel Aviv, West Ham și St. Etienne.

Echipele de start:

FC Copenhaga: Olsen - Ankersen, Johansson, Jorgensen, Augustinsson - Verbici, Delaney, Kvist, Falk - Cornelius, Santander
Rezerve: Andersen, Hogli, Antonsson, Gregus, Kusk, Pavlovici, Toutouh

Astra: Lung jr - Săpunaru, Gerlado, Fabricio, J. Morais - Boudjemaa, Stan, Lovin, Boldrin, Teixeira - D. Niculae
Rezerve: Gavrilaș, Seto, Florea, Oros, Ioniță, Vangjeli, De Amorim