Jocurile Olimpice 2016

+6 Foto

Articol de Luminiţa Paul, Cristi Preda (foto)  —  duminică, 07 august 2016

Irina Begu a fost eliminată în primul tur al Jocurilor Olimpice de la Rio de japoneza Nao Hibino (locul 84 WTA), scor 4-6, 6-3, 3-6.

Românca (locul 31 WTA) a început bine meciul, însă pe final a pierdut ritmul și a dat ocazia japonezei să se impună. Setul secund a fost câștigat fără nicio problemă de Begu, însă în decisiv, odată cu începerea ploii, românca a cedat.

"Au fost condiții diferite față de Florianopolis, suprafața mult mai lentă, mingile la fel, dar nu vreau să caut scuze. Am avut șanse în primul set, m-am adaptat, dovadă că l-am luat pe al doilea. Dacă eram mai atentă, și decisivul putea să fie altfel", a declarat Begu la finalul meciului.

În această noapte, după ora 00:45 va juca și Andreea Mitu, care o va întâlni pe Garbine Muguruza.

Totul despre Olimpiadă: rezultate + program complet + statistici --> rio2016.GSP.ro