Petre Marin, tatăl lui Răzvan Marin de la Viitorul, a vorbit despre transferul lui Florin Tănase la Steaua și i-a făcut acestuia o descriere completă.
"Tănase mi-a lăsat impresia că e un timp serios, un jucător care vrea să demonstreze, care și-a dorit să ajungă la Steaua. Sper și sunt convins că se va integra și va ajuta Steaua" a declarat Petre Marin.
Fostul jucător al Stelei crede că odată cu venirea lui Florin Tănase, Steaua se va despărți de Hamroun, cel care a fost dorit insistent în țările arabe.
"Cred că de aceea a fost adus, ca să-i ia locul lui Hamroun pentru că există acea ofertă pentru el. Probabil se vor despărți de Hamroun și "Tase" a fost adus ca o variantă de rezervă. Poate să joace și în spatele vârfului și vârf pentru că a făcut-o la Viitorul și a făcut-o foarte bine. La Viitorul jucătorii sunt folosiți pe mai multe poziții pentru a putea învăța să joace pe mai multe posturi" a adăugat Petre Marin.
24 de goluri
în 86 de meciuri a bifat Florin Tănase la Viitorul
"Este un tip serios, muncește, se antrenează foarte bine, dar are în timpul jocului faze pe care le tratează cu lejeritate. Aici cred că trebuie să mai lucreze ca să ajungă un jucător important și să dea un randament mult mai bun. Are calitățile necesare ca să devină un jucător important pentru fotbalul românesc" Petre Marin
{{text}}