Jocurile Olimpice 2016

UPDATE S-a încheiat finala de la maraton » Am avut două sportive la start, dar numai una a ajuns la finiș

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Sunday, 14 August 2016

România a avut două reprezentante în finala de la maraton a Jocurilor Olimpice de la Rio.

UPDATE 18:20

Paula Todoran a terminat cursa pe locul 101 cu timpul 2:48:54. Aurul olimpic a fost obținut de Jemima Sumgong (Kenya) 2:24:04, urmată de Eunice Kirwa (Bahrain) 2:24:13 și Mare Dibaba (Etiopia) 2:24:30. Daniela Cârlan a abandonat după 10 km.

Știrea inițială

Daniela Cârlan și Paula Todoran (foto) au luat startul în proba de maraton, iar după 35 de km alergați singura care mai e în concurs este Paula, după ce Daniela a abandonat.

Paula Todoran ocupă locul 64 după primii 35 de km, iar întreaga distanță ce trebuie parcursă e de 42.195 kilometri.

Totul despre Olimpiadă: rezultate + program complet + statistici --> rio2016.GSP.ro