Jocurile Olimpice 2016

+14 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  Monday, 15 August 2016

Cătălina Ponor a terminat pe locul 7 în finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice, deși românca plecase cu gândul să obțină o medalie.

Sportiva noastră a obținut nota 14.000 și n-a putut termina decât pe locul 7 din 8 sportive.

Titlul olimpic a fost câștigat de olandeza Sanne Wevers, care a fost notată cu 15.466. Argintul a fost luat de americanca Lauren Hernandez, cu 15.333, iar podiumul a fost completat tot de o gimnastă din SUA, Simone Biles, cu 14.733.

E pentru prima dată din 1976 când gimnastica feminină românească nu reușește să obțină o medalie la Jocurile Olimpice. Atunci, Nadia Comăneci obținea șapte note de 10, pentru prima dată în istoria gimnasticii, și câștiga 3 medalii de aur și una de bronz. Tot atunci, România câștiga argintul la echipa, dar și la individual prin Teodora Ungureanu, care avea să obțină și bronzul.