Liga Campionilor

VIDEO + FOTO » Steaua - Manchester City 0-5 » Guardiola i-a dat manita lui Reghe » Aguero a reușit un hat-trick

+49 Foto

Articol de Gazeta Sporturilor  —  marţi, 16 august 2016

Steaua a pierdut categoric în fața celor de la Manchester City, 0-5, în turul play-off-ului UEFA Champions League.

Steaua - Manchester City 0-5
(David Silva 13', Aguero 42', 78', 88' Nolito 49') - VIDEO

Steaua a început curajos, iar Stanciu a avut o mare ocazie în minutul 2, când a șutat pe lângă poartă. În minutul 8, Florin Niță a apărat un penalty executat de Aguero, dar în minutul 13, Silva a deschis scorul, cu un șut de la 12 metri.

În minutul 21, Aguero a mai ratat un penalty, șutând puternic peste poartă. Argentinianul s-a revanșat în minutul 41, când a marcat cu un șut din colțul careului.

Repriza a doua s-a desfășurat în același mod. City a atacat și a avut marile ocazii, marcând de două ori. În minutul 49, Nolito a marcat cu un șut din trei metri, după ce De Bruyne i-a pasat excelent, printre 4 steliști. Nolito a rămas singur cu Niță, pe care l-a driblat și a marcat în poarta goală. În minutele 78 și 89, Aguero a mai punctat de două ori și a stabilit scorul final.

Vezi aici cum s-a desfășurat meciul

min 90+2: Final de meci! Steaua - Manchester City 0-5
min 90: Se arată două minute de prelungire
min 88: GOL CITY! Aguero scapă singur cu Niță și marchează cu un șut de la marginea careului

de fani sunt prezenți la meci

min 76: Silva șutează de la marginea careului, dar mingea se duce puțin pe lângă vinclul porții
min 62:
City controlează jocul și are posesia! Elevii lui Guardiola continuă să atace și să preseze defensiva Stelei
min 58:
Toșca primește cartonaș galben după un fault asupra lui Sterling
min 52:
Aguero trage de la 13 metri, lateral dreapta, dar mingea se duce pe lângă
min 49: GOL CITY! Nolito marchează, cu un șut din trei metri! De Bruyne pasează excelent, printre 4 steliști și Nolito râmâne singur cu Niță, pe care îl driblează și marchează în poarta goală
min 47:
Tudorie pătrunde în careu, dar este blocat cu ușurință
min 46:
Două schimbări la Steaua: Tudorie și Bourceanu au intrat în locul lui Golubovici și Bourceanu
min 46: A început repriza a doua
min 45: Pauză
min 42:
GOL CITY! Aguero marchează cu un șut de la marginea careului, după o acțiune spectaculoasă a englezilor
min 39:
Sterling scapă singur cu Niță, dar potarul Stelei respinge în corner
min 38:
Kolarov reia din voleu de la 11 metri, dar mingea lovește bara transversală
min 35:
Steaua încercă să se apropie de poarta lui Caballero, dar defensiva lui City se apără foarte bine și oprește atacurile
min 29:
După o acțiune foarte bună a Stelei, Hamroun ajunge singur cu Caballero, dar mingea este respinsă de portarul lui City
min 27:
De Bruyne șutează de la 18 de metri, dar mingea se duce pe lângă poartă
min 25:
Aguero preia în mijlocul careului, centrează, dar niciun jucător de la City nu ajuns la minge
min 21: Ratare! Aguero a tras puternic, pe mijloc, dar mingea se duce peste poartă
min 20:
Încă un penalty pentru City! Enache intră tare prin alunecare și îl doboară pe Kolarov
min 18:
Adi Popa pătrunde foarte bine pe dreapta, centrează în careu, dar fundașii lui City resping fără probleme
min 13: GOL City! David Silva a deschi scorul, după o o greșeală a lui Toșca. Fundașul a pierdut mingea în fața lui Sterling, care i-a pasat lui Silva. Spaniol a tras de la 13 metri, iar Niță nu a avut nicio șansă
min 8: Niță apără penalty-ul! Aguero a tras în partea stângă și portarul Stelei a avut o intervenție perfectă
min 7:
Penalty pentru City! Sterling este faultat în careu de Muniru
min 6:
Nolito trage de la 20 de metri, dar Niță reține fără emoții
min 4:
Zabaleta primește cartonaș galben după o intervenție cu talpa pe tibia lui Muniru
min 2:
Stanciu recuperează mingea la mijlocul terenului, avansează până la 25 de metri și trage. Mingea se duce puțin pe lângă poartă
min 1: A început meciul! Manchester City a avut lovitura de start

Echipele de start

Steaua: Fl. Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovici - Muniru, Vl. Achim - Ad. Popa, N. Stanciu, Hamroun - Golubovici
Rezerve: Cojocaru, B. Mitrea, Tudorie, Aganovici, Ov. Popescu, D. Popescu, Bourceanu

Echipa de start City:  Caballero - Zabaleta, Otamendi, Stones, Kolarov - Fernandinho, De Bruyne, Silva - Nolito, Sterling, Aguero
Rezerve: Hart, Sagna, Fernando, Navas, Delph, Clichy, Iheanacho